Eesti Juurte tippkeskus

Prof Kristiina Tambetsi (Tartu Ülikooli genoomika instituut) juhtimisel alustas 2024. a jaanuarist teiste tippkeskuste seas tegutsemist ka

Eesti juured: rahvastiku ja kultuuri kujunemise transdistsiplinaarsete uuringute tippkeskus

See toob kokku viis uurimisrühma Tartu Ülikoolist, ühe TalTechist ja ühe Eesti Kirjandusmuuseumist, et humanitaaria ja loodusteaduste koostöös selgitada Eesti ja naaberalade kultuurilise ja geneetilise mitmekesisuse kujunemislugu. Tippkeskuse fookuses on evolutsioon – muutused ajas ja ruumis – selle mõiste kõige mitmekesisemates ilmingutes. Tähelepanu keskendatakse Läänemere idakalda rahvaid ja kultuure kujundanud protsessidele viimase jääaja järgse asustuse algusest tänaseni, lähtudes areaalsest ja ökoloogilisest taustast. Teadustöö kaardistab inimpopulatsioone ja kultuuriilminguid ning neid mõjutanud abiootilisi (kliima) ja biootilisi (taimed, loomad) tegureid. Teadustöö tulemusel lisandub uusi detailseid teadmisi siinsete alade rahvastiku ja eripalgelise kultuuri kujunemisest Euroopa kontekstis. Inimeste, kultuuride ja keskkonna vastasmõjude uurimiseks töötatakse tippkeskuse tegutsemisaja vältel välja uuenduslik, eri valdkondi ja meetodeid lõimiv erialadeülene raamistikTippkeskuse tegutsemisaeg on 7 aastat.

Tippkeskusesse on ühel või teisel viisil kaasatud peaaegu kõik sidusuuringute kolleegiumi liikmed. Varasem meeldiv ja tulemuslik koostöö kolleegiumi liikmete vahel oli tegelikult üheks ajendiks haarde laiendamisel ning tippkeskuse taotlemisel, märgib Kristiina Tambets.

NB! Juba kevadsemestril on huvilistel võimalik osaleda vabakuulajana veebikursusel, kus sõna saavad kõigi Eesti Juurte tippkeskusesse kuuluvate uurimisrühmade esindajad. Loengukursus toimub kolmapäeviti kl 16.15-17.45, esimene loeng leiab aset 21. veebruaril. Täpsem info tuleb peagi! 

Eesti Juurte tippkeskuse uurimisrühmad (Kujundus: Monika Karmin)

Tippkeskusesse kuuluvad uurimisrühmad ja nende juhid: arheogenoomika (prof Kristiina Tambets, TÜ), arheoloogia (prof Heiki Valk, TÜ), arheokeemia (dr Mari Tõrv, TÜ), arheozooloogia (prof Urmas Saarma, TÜ), paleokliima ja -ökoloogia (prof Siim Veski, TalTech), lingvistika (prof Gerson Klumpp, TÜ), folkloristika ja kultuurigeograafia (dr Mari Sarv, EKM)